Oracle Data Base - Jason Prince, to dobra książka, są przykłady i zapraszam na Jarmar Dominikański

Cześć,

Książka polecana przeze mnie już jest Wam znana :-)
W książce jest adres do przykładów w niej zawartych.
Poniżej podaję adres. 

Warto podejrzeć w szczególności zawartość katalogu SQL - pliki mające w nazwie fragment "schema".
Tam są definicje tabel oraz inserty do nich, to po uruchomieniu dostaje się zestaw danych do ćwiczeń, do przejrzenia, do popróbowania.
Nie ma co ukrywać, iż ćwiczenie na zbiorach danych to najlepsza nauka. 
No i może tym samym skuszę na nabycie książki.
Na dzisiaj namawiam na zakup książki w Helionie za darmo.
Nie mam nic za to :-)
Jednak kto wie, kto wie :-)
Jeszcze niejeden czarny łabędź jest nieodkryty, mój myślę, że jeszcze na mnie czeka, zwiększam ekspozycję :-)

Jarmark jest w Gdańsku, zapraszam do odwiedzin.
Miłego wekeendu.

W.

tu zbiór danych

lub skopiuj adres poniżej i wklej w pole przeglądarki, tam gdzie wpisuje się adresy.

ftp://ftp.helion.pl/przyklady/or11pr.zip



Instalacja: Microsoft SQL Server 2005 Express Edition




Cześć, oczywiście rozwiązania ORACLE nie sią jedyne, drugim czołowym dostawcą oprogramowania do obsługi baz jest Microsoft.

Na moim Windows XP udało mi się zainstalować Microsoft SQL Server 2005 Express Edition, jest to darmowa wersja serwera bazy udostępnina ponad 10 lat temu, ale do nauki wystarcza w zupełności.

Dużo rzeczy jest podobnych do rozwiązania Oracle. Oczywiście to już powinien każdy z czytelników wiedzieć, że sam serwer to za mało.
Musi być jeszcze aplikacja/program: tak zwany klient przy pomocy, którego użytkownik połączy się z serwerem bazy i będzie się z nią komunikował, o tym następny post. 

Pod linkami:
- linki do oprogramowania, nie musisz szukać, tu jest plik instalacyjnych do serwera bazy,

A skąd zainteresowanie rozwiązaniem MS... no zmiany, zmiany, fuzja... a skutkiem: nowy pracodawca. Zgłosiłem się do uczenia pracowników, ale tu niespodzianka: nowy pracodawca używa rozwiązań MS, to nieco sobie przypominam :-)
Pozdrawiam,
W.

Oracle Database 11g i SQL. Programowanie, Autor: Jason Price


Marcin,
Powiem otwarcie, najlepiej to gdybyś korzystał z moich rad, uczył się ode mnie i jeszcze mnie za to wynagradzał :-)

No co mam Ci powiedzieć?

Ale jak już muszę Ci polecić jakąkolwiek literaturę, to tylko jedną pozycje mogę Ci zarekomendować tj.  Oracle Database 11g i SQL Programowanie, Wydawnictwo HELION. 


Na rynku też można spotkać poradniki do niższych i do wyższej wersji. Kosztuje w HELIONIE 89 złotych, taniej nie jest łatwo dostać. Swego czasu swoją książkę do 10g sprzedałem na Allegro za kilka złotych, ale ja to słaby sprzedawca jestem, wkurzony byłem...

Po prostu w temacie SQL, bazy danych Oracle, to podręcznik autoryzowany przez Oracle Press (ma taki czerwony znaczek w prawym dolnym rogu) jest po prostu najlepszy i warty swojej ceny. 

Jeżeli na poważnie chcesz się zająć tematem SQL i bazy danych, to zainwestuj w ww. podręcznik i na długo, długo, długo Ci wystarczy. Na pewno nie traci też podręcznik na swej wartości tak jak nowe samochody, od razu 30% po wyjściu ze sklepu, nic z tych rzeczy :-)

Pozdrawiam,
W. 


Create or replace view? Oto jest pytanie…


"Create or replace view" pytaniem nie jest. Jeżeli nie możesz tworzyć tabel to warto swoje zapytania zapisać jako widoki. Wówczas będziesz mógł sięgać do do niego tak jak do każdej tabeli czyli wymieniając nazwę widoku i tyle. 

Przy czym prawdą jest, iż w tabeli dane są, a widoki to tylko zapis zapytania, każde odwołanie do widoku spowoduje wpierw wykonanie zapytania a później korzystasz z danych, na czasie nie oszczędzisz w ten sposób, ale na czytelności kolejnych zapytań, zmniejszeniu ryzyka niewłąściwych wyników jak najbardziej. 

Zapis jak w tytule powoduje utworzenie widoku zgodnie z kwerendą, a jeżeli już jest o określonej nazwie to definicja widoku zostanie zaktualizowana, czyli tytułowe pytanie de facto nim nie jest.

Czytelnicy starsi (nie o wiek metrykalny chodzi, a długość bycia ze mną na blogu) wiedzą, iż swego czasu łączyliśmy dane z rozliczeń starych z rozliczeniami nowymi, dwie tabele. Użyliśmy do tego klauzulę union. 


Skorzystamy z danych ponownie, by połączyć dane z dwóch tabel tworzymy zapytanie i wykorzystujemy jako definicję widoku i teraz możemy do niego zagląd w prosty sposób, jak do tabeli:

1)      Definicja widoku
create or replace view v_rozliczenia_lacznie
as

 select
   koniec_roku
   , kontrakt
   , naleznosc naleznosc_saldo
 from rozliczenia_stare

 union all

 select
   to_date(data_stanu, 'YYYY-MM-DD')
   , kontrakt
   , saldo
 from rozliczenia_nowe
 order by 1, 2;

2)      A tak wywołujemy dane z widoku, ale pamiętaj iż wpierw zostanie wykonane zapytanie definiujące zapytanie a później wyświetlone dane.

select * from v_rozliczenia_lacznie;

Definiując widoki warto nazwę poprzedzić „v_”. Wówczas zwiększamy czytelność kodu, wiemy iż to jest odwołanie do widoku :-) Pozdrówka i na plażę  - bo ja z Gdańska, to co mogę Wam podpowiadać :-) 


W. 
ps. a ponieważ o widoku ten post, to jakimś ładnym okrasić trzeba, to jest: